Last Updation On : 11 Sept 2019

Home Achievements Student Achievements

Student Achievements


1st Prize In Fancy Dress And Quiz Contest In Interschool Competition

SMCP Sanskar Vidya Bhavan always motivates its students to perform and excel in Interschool Competitions.

Yekshit Sahani Of Std. II Won 1st Prize in Fancy Dress Competition

Kshitij Gurumoorthy And Shail Shah Of Std. IX Won 1st Prize in Quiz Contest in Interschool Competition 'Calfest' held at Narmada Calorx School on 9th December' 2019.

Interschool Elocution Competition

Dhwani Bhatt from Std X won III prize in Interschool Elocution Competition organized by Amity International School on 22nd November' 2019.

Glorious Achievement In National Level Rifle Shooting Championship

Sujal Shah of Std VII is an ace shooter with numerous laurels at State and Regional Levels to his credit. He added a feather to his cap by securing 2nd Position and winning a Silver Medal in the 65th National Rifle Shooting School Games - 2019 at National Level held in Bhopal.

Sujal Sapankumar Shah


#Winner of 4th Open Bharuch District Level Shooting Championship 2019 at Bharuch

177 Air rifle youth man individual - 1 gold

#Winner of 55th State Level Shooting Championship 2019 at Ahmedabad

50 m rifle prone junior man -1 gold
50 m riflethree position junior man -1 gold
50 m riflethree position junior man -1 silver

Sujal Sapankumar Shah qualified 7th West Zone shooting Compitision held at Indore during 17-08-2019 to 26-08-2019.
In Youth Men Individual he secured 32 rank out of 173 participants.
In Junior men individual he secured 37 rank out of 110 participants.
In Man individual he secured 46 rank out of 105 participants.

He is qualified for the 63rd National Shooting Championship to be held at Bhopal from 28th November to 24th December 2019. Preparing for National level.

Spelling Bee International Award Ceremony

Spelling Bee International prepares students for their academic and career success with an expensive vocabulary in English which guarantees a superior understanding of other subjects and creates access to all the world's knowledge. Twenty Students of SMCP Sanskar Vidya Bhavan were awarded with Medals and Certificates for their exemplary performance at District, State, National and International Levels at Baroda on 13th July' 2019.

Students who were Awarded are:

  • 1. Parmar Virajsinh
  • 2. Abhilasha Mudhaliar
  • 3. Ananya Chawrasiya
  • 4. Aarvee Shah
  • 5. Vraj Mistry
  • 6. Kahan Ranani
  • 7. Harshit Bhuresha
  • 8. Riya Chaudhari
  • 9. Shreeja Patel
  • 10. Anushka Chowrasia
  • 11. Dhun Patel
  • 12. Aditya Dum
  • 13. Abhay Singh
  • 14. Het Radia
  • 15. Arav Nair
  • 16. Binayak Pradhan
  • 17. Pradnya Pagare
  • 18. Vraj Dangarwala
  • 19. Sanskruti Gohil
  • 20. Shubh Patel
  • 21. Dhiraj Pawar
  • 22. Vanessa Pancholi
  • 23. Vedi Soni
  • 24. Saanjh Ambedkar
  • 25. Nevya Kadakia
  • 26. Veda Chauhan

The Felicitation Ceremony

Smt. Maniba Chunnilal Patel Sanskar Vidya Bhavan organised the Felicitation Ceremony on 29th April 2019 to honour its student Master Dhanesh Haresh Khatwani who is popularly known as the Calendar Boy. The Function was a continuation of the school tradition which believes in recognizing the efforts of the assiduous students with their multifarious endeavours, aspirations and triumphs.
The esteemed guests for the occasion were Shri Pushpaben Patel The Managing Trustee Sanskar Bharti Trust , Mrs. Nikki H Mehta The Administrator Smt. Maniba Chunnilal Patel Sanskar Vidya Bhavan, Master Dhanesh Khatwani , Mrs and Mr Haresh Khatwani the proud parents of the wonder boy .
In her welcome address, the school Principal Mrs. Sharmila Das emphasised the school's role in motivating and providing a congenial atmosphere to Master Dhanesh which has led him to the path of stunning victories. She applauded Dhanesh on his success and evoked the nostalgic memories linked to his early childhood. Shri Pushpaben Patel the Managing Trustee of Sanskar Bharti Trust felicitated Master Dhanesh with the Citation and also presented him the idol of Goddess Saraswati as the token of best wishes and blessings. The school acknowledged the noteworthy role of the parents Mrs and Mr Haresh Khatwani with memento.
The ceremony was well punctuated with elegant dance performances by Dhanesh’s class mates and a melodious motivational song by his teachers. The ceremony ended with the National Anthem.

SILVER ZONE MATHEMATICS OLYMPIAD (2018-19)

Kahan Ramani of Class 5th acquired 1st position in class and secured 9th rank in state.

SILVER ZONE SCIENCE OLYMPIAD (2018-19)

Kahan Ramani of Class 5th acquired 1st position in class and secured 9th rank in state.

Spelling Bee National Level

Aditya Dum of Class V -A and Anushka Chaurasia of Class VI-A secured 85% above.
Students who qualified for International Level are :
- Het Radia
- Kavya Panchal
- Aesha Trivedi
- Dhruv Agarwal
- Harsh Patil
- Pradnya Pagare

BHARUCH DISTRICT CHESS TOURNAMENT

Arya patil secured 1st position with 4 points out of 4 in under-9 district selection

KALA MAHAKUMBH ZONAL LEVEL

Kanha Buch(CLASS –VI-A) 1st Position In Sastriya Kanthya Sangeet

GUJARAT REGION ELOCUTION COMPETITION

Hiya Vora(CLASS –VII-C) Runner Up Position

ISSKA GUJARAT STATE KARATE CHAMPIONSHIP

Bhavya Soni(CLASS –V-A) 1st Position In Kata & 3rd Position In Kumite

Public Speaking Contest ​

Hitanshu Vyas (Std- XII) begged 3rd position in public speaking contest organized by JCI on 26th June -18.

Chess tournament ​

Pradnya Pagare (VIII-C) begged 2nd position in Chess tournament organized by Bharuch District Chess association and she participated at State Level chess tournament at Ahmedabad.

Badminton tournament ​

Jiya Sheth (VII-C)begged the winner position and Hiya Vora (VII-C) begged Runner –up in badminton tournament organized by Indian Sports badminton tournament at state level.

Chess tournament ​

Shaurya Shah(VII-A) secured 3 points out of 7 in Chess tournament organized by Gujarat State Chess association.

Gujarat State Junior Karate Championship-2018

Winner is -

  • Bhavya Soni

State level IOM & IOS

Winner is -

  • Kahan Ramani

3RD SKDA NATIONAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2017

Winners are -

  • PRASAD KALE (CLASS -XII)- Gold in Kata & Kumeti
  • NIRZARI KUKARNI (CLASS -IX)- Gold in Kata & Silver in Kumeti
  • HITANSHU VYAS (CLASS -XI)- Gold in Kata & Silver in Kumeti
  • HARSHIL MISSRA (CLASS -VI )- Silver in Kumeti

SPELL BEE COMPETITION -LEVEL-1

Winners are -

  • HARSH PATIL (CLASS -VI)
  • HET RADIA (CLASS -V)
  • VEDI SONI (CLASS -II)

MATHOPEDIA ABACUS INTERNATIONAL FIRST ROUND COMPETITION-2017

Winners of Mathopedia Abacus International first round competition are-

  • PURAV RANA (CLASS III-C) - CERTIFICATE AND MEDAL
  • SWAPNIL PAN (CLASS-III-B) & HERIN PANDYA (CLASS-V) - Received 100% accuracy trophy,certificate and medal.

GNFC SCIENCE FAIR

SCIENCE MODEL

  • NAISARGI SONAGRA AND NIRVIKA SINGHANIA (CLASS-XI)- 2nd Position
  • DESHNA SHAH AND ANSHUL PATEL (CLASS-VIII) - 2nd Position

DRAWING COMPETITION

  • HET RADIA (CLASS-V) -2nd Position
  • PRIYAM CHOVATIYA (CLASS-IV) -1st Position

Felicitation Of Our STAR SPORTS PERSON by the Collector

  • Zeel Chavda, possessing superlative Athletic and Kho Kho talent, who had been adjudged the Best Player in CBSE Regional Level Kho Kho Tournament Twice, was felicitated by the District Collector during Republic Day Celebration.

SCIENCE EXHIBITION

  • The Exhibit Reform Agriculture to Sustain Future prepared by Varuni Joshi and Aniket Gupta of Std IX C was adjudged The best in its category in CBSE REGIONAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION and was selected for CBSE NATIONAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION which will be held in New Delhi in 2018.

OPEN DISTRICT CHESS TOURNAMENT

  • Dhruv Thakkar (VIII-A) -1st Position Under-13

STATE LEVEL SKATING COMPETITION

  • Daksh Parmar (II-D) – (Rink I-Silver ,Rink II-Bronze)

8TH KUDO NATIONAL CHAMPIONSHIP

  • Raghav Sharma (IV-C) -2nd Position

16TH SOF -NCO

  • Kahan Ramani (Class-III) – >(Zonal 12th Position+Certi. of Zonal Excelence)

19TH SOF -NSO

  • Kahan Ramani (Class-III) –> (Zonal 9th Position +Certi. of Zonal Excellence + NSO- Academic Book set)

1st SOF -ISKO

  • Ansh Sharma (Class-VI) –-> (Zonal 11th Position Merit Certi.+ ISKO-Academic Book set)
  • Vishesh Guleria (Class-IX) –-> (Zonal 10th Position+Merit Certi.+ ISKO-Academic Book set)

KALA MAHAKUMBH –TALUKA LEVEL

  • GEET COMPETITIONNirzari Kulkarni – 1st Position, Trupal Patel -3rd Position
  • TABLA COMPETITION Chaitanya Sharma -3rd Position
  • HARMONIUM COMPETITIONHet Radia – 1st Position, Urvesh Parma -2nd Position

KALA MAHAKUMBH – DISTRICT LEVEL

  • GUITAR COMPETITION Pratham Kakkad -3rd Position
  • GEET COMPETITIONNirzari Kulkarni – 2ND Position
  • HARMONIUM COMPETITIONHet Radia – 2ND Position

‘CRC’ LEVEL SCIENCE COMPETITION

  • DHWANI BHATT(VIII-C) & SHRUTI DAVE (VIII-C) are qualified for ‘BRC’ LEVEL SCIENCE COMPETITION

MINAXI TRIPATHI MEMORIAL AWARD

  • Shaurya Singh(IX-C) was felicitated in Natkhat Utsav 2017 organised by Cultural Department of UP.He was given Minaxi Tripathi Memorial Award by Padma Vibhushan Sonal Man Singh. Shaurya Singh was awarded with citation trophy and cheque of Rs 10000.

STATE LEVEL GEETA CHANTING COMPETITION

  • Three students Kshitij Gurumoorthy , Ishan Patel and Daksh Parmar qualified for the State Level participation. Kshitij Gurumoorthy bagged III position in Senior category.

DISTRICT LEVEL CHESS TOURNAMENT


  • Dehina Yadav bagged I position in Bharuch district Chess Tournament.

CBSE CLUSTER LEVEL ATHLETIC MEET

  • Meet Saini –won silver medal in 1500/3000 mt. race & selected for National Level
  • Shrusti Patel –won silver medal in 800/2000 mt. race & selected for National Level

3rd All Gujarat SHORIN-RYU SEIBUKAN KARATE CHAMPIONSHIP 2017

  • Jatin Sethi –Bronze in KATA & KUMETI
  • Krish Mumbaiwala –Silver-Kata,Bronze-Kumeti
  • Krish Patel –Silver-Kata,Gold-Kumeti

AWARDS FOR BEING TOPPER IN SOF's OLYMPIAD EXAM-2015-16


  • 15th NCO WINNER :
    KAHAN RAMANI
  • 18th NSO WINNER :
    KAHAN RAMANI--NSO ACADEMIC BOOK SET(International Rank-41,Zonal Rank-12)
  • 9th IMO WINNERS :
    1.KAHAN RAMANI
    2.MOKSH BHATT-MERIT CERTIFICATE+GIFT WORTH 1000/- IMO ACADEMIC BOOK SET(Zonal Rank-21)
  • 6th IEO WINNERS :
    1.KAHAN RAMANI -ZONAL GOLD+GIFT VOUCHER
    2.ZOYA SHAIKH--ZONAL GOLD+GIFT WORTH 1000 EDU.DVD+MERIT CERTIFICATE(Zonal Rank-4)
    3.AASHKA SHAH---ZONAL SILVER+GIFT WORTH 1000 EDU.DVD(Zonal Rank-5)
    4.RAHUL NAIDU --GIFT WORTH 1000 EDU.DVD+MERIT CERTIFICATE(Zonal Rank-26)
    5.KAVYA PANCHAL--GIFT WORTH 1000 EDU.DVD+MERIT CERTIFICATE(Zonal Rank-17)
    6.JINEET PATEL-GIFT WORTH 1000 EDU.DVD+MERIT CERTIFICATE(Zonal Rank-11)
    7.HET RADIA-GIFT WORTH 1000 EDU.DVD+MERIT CERTIFICATE(Zonal Rank-8)

NATIONAL LEVEL KARATE WINNERS

Name of students:

  • DHYAY PATEL(KUMETE-BRONZE)
  • MEET PATEL(KATA-GOLD)
  • ADITYA CHUNAWALA(KATA & KUMETE-BRONZE)
  • RAHUL TAPARIYA(KATA-BRONZE)
  • KARTIKA PILLAI(KATA-SILVER)
  • AYUSH SONAWANE(KATA-GOLD)
  • SHAURYA SINGH(KATA-SILVER,KUMETE-GOLD)
  • SHUBH GANDHI(KATA-SILVER)
  • CHERYL SETHI(KATA & KUMETE-BRONZE)
  • PRIYAL DESAI((KUMETE-SILVER)
  • ARPIT PANDYA(KUMETE-BRONZE)
  • AMAN PATEL(KUMETE-BRONZE)
  • PRASAD KALE(KATA & KUMETE-GOLD)
  • NIRZARI KULKARNI(KATA & KUMETE-BRONZE)
  • SHIVANG TRIPATHI(KATA-GOLD)

RUN FOR CLEANLINESS BHARUCH MARATHON

Organised by PRERAK CHARITABLE TRUST and UNITY OF BHARUCH.

  • ZEEL CHAVDA of (Std- IX-C) got -1st Prize in Under-16 category of girls.
  • MEET SAINI of (Std-X-A) got -2nd Prize in Under-16 category of boys.

NATIONAL LEVEL ATHLETIC MEET


OUTSTANDING PERFORMANCE OF OUR ATHLETES IN CBSE CLUSTER ATHLETIC MEET

young athletes have brought laurels for us by bagging 23 medals in various categories in the esteemed CBSE cluster athletic meet . Six athletes from our school are chosen to represent the cluster in CBSEnational athletic meet.

  • MEET SAINI(Std-X-A)
  • PRIYANK JHA(Std-VII-c)
  • SATYAM RAI(Std-VII-B)
  • AKSHRAJ PARMAR(Std-VII-A)
  • MUDIT JAIN(Std-VIII-C)
  • ZEEL CHAVDA(Std-IX-C)

They got participation certificate

WINNERS OF 1st INTERNATIONAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP-2017


  • Dishwane Kulkarni-Bronze(Kata & Kumite)
  • Rahul Taparia-Bronze(Kata & Kumite)
  • Mahima Taparia-Silver (Kata)

WINNERS OF INTER SCHOOL CHESS TOURNAMENTS


  • RUSHIKUMAR BHATT(IX-C) : 1ST Position – Got trophy & Certificate
  • DHRUV THAKKAR(VII-A) : 2ND POSITION-Got certificate

WINNERS OF INTER SCHOOL DECLAMATION COMPETITION


ISHA ANDANKAR -2nd Position
PRASAD KALE -3rd Position

OUTSTANDING PERFORMANCE OF OUR ATHLETES IN CBSE CLUSTER ATHLETIC MEET


Young Athletes have brought laurels for us by bagging 23 medals in various categories in the esteemed CBSE Cluster Athletic Meet . Six Athletes from our school are chosen to represent the Cluster in CBSE National Athletic Meet.

EXHIBITING EXCELLENCE IN CBSE REGIONAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION


CBSE Regional Level Science Exhibition showcased various projects and exhibits of Ajmer region. Two exhibits from our school participated in it
1.Combat Drought by Darshi Shah and Bhoomika Gothwal and
2.Transport Revolution by Jeet Shah and Harsh Dalal
Both the exhibits were adjudged the best in their category and qualified for National level participation to be held in Delhi in 2017

Brilliant Performance In Olympiad,


KAHAN RAMANI OF STD III HAS EXHIBITED HIS EXCEPTIONAL SCIENTIFIC AND LITERARY TALENT IN OLYMPIAD LEVEL II EXAMINATIONS. KAHAN BAGGED 4th INTERNATIONAL AND 4th ZONAL RANK IN INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD.KAHAN HAS ALSO SECURED 41st INTERNATIONAL AND 12th ZONAL RANK IN NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD.


Matigyana Shah, the student of Std VIII C of our school,has created a niche for herself at the global level by exhibiting exemplary performance in Chess and bagging II position in the National Students Olympic held in Haridwar She will be representing our country in Students Olympic to be held in Thailand this year


DAKSH SAIJWAL -5TH RUNNER-UP IN U.C MAS STATE LEVEL COMPETITION

WINNERS OF INTER SCHOOL DRAWING COMPETITION


NAME
  • KHYATI AMIN -(1st Prize-Class-VIII)
  • HEER DHARSANDYA -(1st Prize-Class-VII)
  • HETVI MODI --(2nd Prize-Class-IV)
  • HEMIL BENGALI -(2nd Prize-Class-I)

WINNERS OF CHESS TOURNAMENT STATE LEVEL(BY ACTION GROUP OF GAMES)


Under -10 yrs :
ARJAV YADAV (1st Position)
HET RADIA (2nd Position)
Under -12 yrs :
PRADNYA PAGARE (1st Position)
DEHINA YADAV (3rd Position)
Under -14 yrs :
MATIGYANA SHAH (1st Position)
VINAY THAKKAR (2nd Position)
Under -17 yrs
RUSHI BHATT (3rd Position)

WINNERS OF YOGA STATE LEVEL COMPETITION


Under -14 yrs :
PALASH PATEL (1st Position)
Under -12 yrs :
DIYA NAIK (2nd Position)

WINNERS OF ANNUAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP


GOLD MEDAL :
Harshvi Parekh, Hetvi Parekh, Meet Patel, Harshil Somani, Priyal Desai,
Cheryl Sethi, Hitanshu Vyas, Shivang Tripathy
SILVER MEDAL:
Mouly Dangarwala, Aditya Chunawala, Rahul Taparia, Jatin Sethi, Dishwari
Kulkarni, Priyansh Vaghasiya, Yashraj Solanki
BRONZE MEDAL:
Nidhi Makwana, Kartika Pillai, Mimansha Oza, Rohan Jaiswal, Kesar Vasava, Vidhi
Vasava, Nisra Gandhi, Akul Patel, Dhyey Patel, Dipen Doshi.
Photos Achievement

Year 2015-16

Winners of Geeta Writing Competition
Kartika Pillai- 2nd Runner up- of District Level
Chess Tournament – (Under 12 Category)

Nidhi Parmar-2nd Runner up-Won Silver Medal
District Level AFI Racing –Skating Championship

Vishv Shah-2nd Runner up-Won Silver Medal
District Level AFI Racing –Skating Championship

Winner of National Level – Ayush Yadav—3rd Runner up in D2 Category
Winners of Khel Maha Kumbh-2016
WINNERS OF NAVNEET DRAWING COMPETITION-2015
WINNERS OF INTER SCHOOL DRAWING COMPETITION
KHYATI AMIN -VIIB
SHIVAM GAJERA -VIC
WINNER OF CHESS TOURNAMENT
1)APEKSHA KHYATI TIGGA - 1ST POSITION (UNDER-16 CATEGORY AT ROTARY CLUB NAVSARI)
WINNERS OF NATIONAL LEVEL KARATE TOURNAMENT
1)MILONI PATEL
2)MEET PATEL
3)ADITYA CHAUHAN
4)RAHUL TAPARIA
5)MIMANSHA OZA
6)HITANSHU VYAS
7)YASHRAJ SOLANKI
8)SHIVANG TRIPATHI
KHO-KHO TEAM - STATE LEVEL- WINNER OF CBSE CLUSTER IX
BOYS TEAM - 1st RANK & GIRLS TEAM -2nd RANK
ADITYA JANI -- WON BEST PLAYER AWARD
Kho-Kho Team- District Level-Selected For State(Open Women Category)

Kho-Kho team-GIRLS-1ST POSITION---Winner of Taluka Level(Under 14)

Kho-Kho Team-BOYS- Winners of Taluka Level(Under 17 & 19)

WINNER OF JUDO DISTRICT LEVEL-SELECTED FOR STATE
1)KHUSHI SHAH (1ST POSITION)
WINNERS OF YOGA DISTRICT LEVEL-SELECTED FOR STATE LEVEL
1)Dhara Chaddarwala(Under 11 category-Road Race-1st Position-Rink Race -1st Position-Time Trial – 1st Position)
2)Prathna Vyas(Under 17 category-Road Race-1st Position-Rink Race -1st Position-Time Trial – 1st Position)
3)Hiya Vora(Under 11 category-Road Race – 3rd Position-Rink Race – 2nd Position-Time Trial – 3rd Position)
WINNERS OF YOGA DISTRICT LEVEL-SELECTED FOR STATE LEVEL
1)Dwani Bhatt (3rd Position)
2)Aesha Patel (5th Position)
3)Khushi Shah(5th Position)
Winners of District Level Badminton & Lawn Tennis-Selected for State Level
1)KASHISH UPPAL (Winner of District Level-Badminton- 3rd position-Participating for State Level)
2)UDIT KABRA(Winner of District Level-Lawn Tennis- 2nd position-Participating for State Level)
3)TUSHAR KABRA(Winner of District Level-Lawn Tennis- 4th position-Participating for State Level)
NATIONAL LEVEL PARTICIPATION--ORAGANISED BY COMMON WEALTH CHESS CHAMPIONSHIP--DELHI
1)APEKSHA KHYATI TIGGA
WINNER OF CHESS STATE LEVEL-SELECTED FOR NATIONAL LEVEL
1)APEKSHA KHYATI TIGGA
WINNERS OF CHESS DISTRICT LEVEL-SELECTED FOR STATE
1)VINAY THAKKAR 2)CHINMAY SHIRISHKAR
WINNERs OF DISTRICT LEVEL-SELECTED FOR STATE LEVEL
1)KARTIKA PILLAI 2)MATIGNA SHAH 3)DESHNA SHAH
WINNERS STATE LEVEL MERIT AWARD--UC MAS
1)Harsh Gothwal 2)Ayush Yadav 3)Misbah Rizwan Shaikh
4)Pratham Marathe 5)Swapnendu Kundu 6)Shalini Mishra 7)Bhavya Gupta
WINNERS OF INTER SCHOOL KARATE TOURNAMENT
1)SATYAM RAI (VI-B) - SILVER
2)MAULI DANGARWALA (VI-B) - SILVER
3)MEET PATEL (IV-B) - 1 GOLD,SILVER
4)ADWAIT LAWATE (V-A) - 1 GOLD & 1 SILVER
5)SHUBH GANDHI (VII-B) - 1 SILVER & 1 BRONZE
6)PRIYAL DESAI (VII-A) - 1 BRONZE
7)HITANSHU VYAS (IX-A) - 1 GOLD
8)YASHRAJ SOLANKI (IX-B) - 1 SILVER & 1 GOLD
9)AMAN PATEL(IX-B) - 1 BRONZE
10)RUCHIT DOBARIA (IX-B) - 1 BRONZE
CHESS TOURNAMENT NATIONAL LEVEL PARTICIPATION ORAGANISED BY COMMONWEALTH CHESS CHAMPIONSHIP HELD AT NEW DELHI, INDIA.
APEKSHA KHYATI TIGGA
1st Position - UNDER -19 – GIRLS CATEGORY WINNER OF CHESS TOURNAMENT ORAGANISED BY GUJARAT STATE CHESS ASSOCIATION HELD AT VIDHYANI SCHOOL,VADODARA.
APEKSHA KHYATI TIGGA
1st Position in UNDER -13 – GIRLS CATEGORY WINNER OF CHESS TOURNAMENT ORAGANISED BY BHARUCH DISTRICT CHESS ASSOCIATION HELD AT ANKLESHWAR
DESHNA SHAH
WINNER OF IMO -2ND LEVEL 5TH Position Zonal Level Gujarat Daman & Diu Dadra Nagar Haveli
SHAIL SHAH
PARTICIPATED IN 6TH INDEPENDENCE NATIONAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2015
1)RUCHIT DOBARIYA 2)KARTIKA PILLAI 3)PRIYAL DESAI
WINNERS OF 6TH INDEPENDENCE NATIONAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2015
1)AYUSH SONAWANE (GOLD-IN KATA)
2)NIRZARI KULKARNI(GOLD-IN KATA & SILVER IN KUMITE)
3)SHAURYA SINGH (GOLD -IN KATA & KUMITE)
4)SHUBH GANDHI(SILVER -IN KATA)
5)SHIVANG TRIPATHI(SILVER -IN KATA)
6)PINKY VARGHESE(GOLD-IN KATA & SILVER IN KUMITE)
7)CHERYL SHETTY(BRONZE-IN KATA)
WINNERS OF 6TH INDEPENDENCE NATIONAL OPEN KARATE CHAMPIONSHIP 2015
1)AYUSH SONAWANE 2)NIRZARI KULKARNI 3)SHAURYA SINGH
WINNERS OF INTER SCHOOL KARATE TOURNAMENT
(1)MEET PATEL (2)ADWAIT LAWATE (3)SHUBH GANDHI (4)PRIYAL DESAI
IN CHESS TOURNAMENT ORAGANISED BY GUJARAT STATE CHESS ASSOCIATION
Shirishkar Chinmay Apeksha Khyati Tigga Kinnari Tigga
2nd Position(under 15 boys) 2nd Position(under 15 girls) 1st Position(under 15 girls)
For 4/4 POINTS
FOR SECURING 4/4 POINTS FOR SECURING 3/4 POINTS FOR SECURING 4/5 POINTS
CONGRATULATIONS!!!! FOR GUJARAT STATE CHESS SELECTION
Kartika Pillai
FOR SECURING 3/7 POINTS IN CHESS TOURNAMENT
Deshna Shah
FOR SECURING 4/7 POINTS IN CHESS TOURNAMENT
1)Meet Patel 2)Ayush Sonawane 3)Shubh Gandhi 4)Shaurya Singh 5)Adwait Lawate
CONGRATULATIONS!!!!!!---For participating in STATE LEVEL KARATE TOURNAMENT
ORAGANISED BY KARATE –DO FEDERATION GUJARAT
GUJARAT STATE KARATE –DO CHAMPIONSHIP 2015

APEKSHA KHYATI TIGGA :-- WINNER OF CHESS TOURNAMENT SHE SECURED 8.5 POINTS OUT OF 10 POINTS IN CHESS TOURNAMENT ORAGANISED BY MINERAL CHESS ACADEMY, VADODARA.

Home About Us Academics Beyond Academics Achievements Resource Center Gallery Contact Us
Ideas Plus